Co warto wiedzieć o Land Roverze?

Wielu kierowców jest zdania, że Land Rover to zakup związany z wysokim ryzykiem, gdyż awaryjność tych terenówek jest duża, a koszty naprawy przewyższają często możliwości finansowe kierowców. Cóż, jak każdy pojazd tak i te SUV-y mają wady i zalety. Jednak mimo kilku defektów są najbardziej pożądanymi samochodami terenowymi wśród kierowców, którzy oczekują czegoś więcej niż spokojnej jazdy po mieście.

Firma szkoleniowa www.Techom.com oferuje kurs na pracownika zabezpieczenia technicznego.

Land Rover – atuty

Na pewno dużym atutem przemawiającym na korzyść tych pożeraczy bezdroży jest samonośne nadwozie, oryginalna konstrukcja, estetyka, przestronność, a co ważne wygoda. Land Rover posiada spory prześwit niezastąpiony przy jeździe w trudnych warunkach terenowych, a możliwość automatycznego włączenia napędu osi tylnej za pomocą sprzęgła lepkościowego dodatkowo sprzyja jeździe po górzystym terenie. Oczywiście dodatkowe funkcje jak system wspomagający jazdę, ABS oraz układ stabilizujący tor jazdy także stanowią dużą zaletę tych terenówek. Większość modeli Land Rover-a występuje w dwóch wersjach 5-drzwiowej i 3-drzwiowej więc można dopasować auto do potrzeb. Obie wersje mają twardy bądź miękki dach otwierany z tyłu. Wnętrze tego SUV-a niestety nie jest za bogate, raczej utrzymane w surowym klimacie. Jest ono jednak dzięki przestronności bardzo komfortowe, a kierowca zajmuje wysoką pozycję, dzięki czemu widoczność jest znacznie większa niż w przypadku zwykłych osobówek. Taki fakt na pewno w znacznym stopniu wpłynie na komfort jazdy nawet przy ograniczonej widoczności.

Jakie są wady Land Roverów?

Nie ma jednak auta doskonałego, a zwłaszcza terenówki. Land Rover-y mają bowiem wiele wad. Należy zaliczyć do nich głównie silniki. Oferta jest tutaj bardzo skromna i decydując się na samochód z napędem na cztery koła, trzeba liczyć się z częstymi wizytami na stacjach benzynowych. Na pewno decydując się na zakup tak dużego SUV-a, koszty eksploatacji i serwisowania będą bardzo duże, choć ceny poszczególnych modeli nie są przerażające. Niezbyt bogate wyposażenie, jak i niepowalające wnętrze też nie zachęcają do długich wojaży po bezdrożach. Tapicerka z marnej jakościowo tkaniny w opinii kierowców nie pasuje do agresywnej sylwetki tego giganta. Duży minus pojazd otrzymuje za niezbyt pakowany bagażnik, a niestety Land Rover oferowany jest też jako samochód rodzinny, co nie ma zastosowania w praktyce. Oczywiście wszystko zależy jaki model zostanie wybrany, choć największą popularnością cieszy się Land Rover Freelander z silnikiem 2,0 Td4. Uwagę trzeba zwrócić na samochód pochodzący z rynku wtórnego, bo niestety SUV-y, które mają już kilka lat i kilometry jazdy w trudnym terenie mają też zapewne wyeksploatowane zawieszenie, sworznie czy wahacze. To warto sprawdzić na samym początku tak samo, jak wycieki oleju oraz sprawność poszczególnych układów w tym kierowniczego. Klimatyzacja w Land Roverze lubi płatać figle. O niej też nie można zapomnieć.

Land Rovery – podsumowanie

Jednym słowem mówiąc, Land Rover przyciąga zainteresowanie swoim wyglądem i mimo że posiada wiele zalet, warto dobrze przemyśleć zakup tego potężnego SUV-a. Koszty utrzymania i awaryjność mogą przerosnąć możliwości finansowe.

Powiązane artykuły: