Niezawodny Land Rover Freelander

Popularny model Land Rovera Freelander I pojawił się na drogach w połowie lat 90 i do tej pory można z czystym sumieniem powiedzieć, że jest królem wśród SUV-ów. Brytyjski producent tworząc nowe dziecko Land Rovera chciał trafić do szerszego grona odbiorców, dlatego Freelander jest idealnym autem, które sprawdzi się zarówno w miejskiej jeździe, jak i w trudnych terenach. Oczywiście auto było też strzałem w dziesiątkę dla klientów o mniejszych zasobach portfela, a szczególnym zachwytem obdarowane zostało przez młode osoby, które widziały we Freelanderze ogromny potencjał.

Pracownik z Ukrainy
http://www.polrab.pl
Profesjonalna agencja pracy POLRAB
zatrudniająca pracowników z Ukrainy.

Land Rover Freelander – na co zwrócić uwagę?

Rewolucyjna koncepcja pojazdu, jak i zastosowanie samonośnego nadwozia, które trafiło do seryjnej produkcji, wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród koneserów dobrych aut. Idąc o krok dalej, twórcy Freelandera zrezygnowali ze sztywnych mostów zawieszenia, zastępując je niezależnym zawieszeniem. Wisienką na torcie było zaś zrezygnowanie z redukcyjnej skrzyni i poprzeczne ułożenie silników pod maską. Niestety nie wszystkie nowe koncepcje zostały od razu zatwierdzone, dlatego Land Rover Freelander zadebiutował dopiero w 1997 roku i był przełomem dla brytyjskich twórców, mimo że nie od razu spotkał się z pozytywną opinią zagorzałych fanów tejże marki. Mimo że nie posiadał blokady centralnego dyferencjału, idealnie sprawdzał się w lekkim terenie, czym znacznie wyprzedał konkurencję, a SUV-ów nie brakowało tym okresie.

Freelander został wypuszczony w dwóch wersjach 5-drzwiowej i 3-drzwiowej, a z czasem przeszedł modernizację poprzez wprowadzenie wysokoprężnego silnika. Wszystko zależy od wymagań kierowcy, lecz większym uznaniem obdarzony został Freelander 5-drzwiowy z powodu większego komfortu dla pasażerów. Wymiary bez względu na wersje pozostają takie same. Patrząc z perspektywy czasu wnętrze, które kilka lat temu było designerskie, dziś nie stanowi chluby tej marki, ale przestronność i estetyczne wykonanie są w stanie zrekompensować braki. Na drzwiach bagażnika znajduje się koło zapasowe. Bagażnik niestety nie grzeszy pojemnością, ale na ten fakt nie każdy zwraca uwagę, zwłaszcza jeśli samochód terenowy ma być używany do spełniania marzeń o pokonywaniu górzystych lub błotnych terenów.

Czym wyróżnia się Freelander?

Nie da się ukryć, że Freelander odróżnia się bardzo od swoich poprzedników nawet niezależnym zawieszeniem kół, nadwoziem samonośnym, innym układem silników pod maską, a także zastosowaniem kolumn resorujących. Oczywiście kluczowe znaczenie przy terenówkach ma napęd na cztery koła, który w tym przypadku przekazywany jest na tylną oś dzięki przekładni IRD i wiskotycznemu sprzęgłu. W terenie kierowca ma do dyspozycji kontrolę trakcji, jak i system kontroli zjazdu.

Podsumowując, przez lata Land Rover Freelander przeszedł wielką metamorfozę, zwłaszcza jeśli chodzi o części mechaniczne i sam silnik, by dziś stać się potężnym SUV-em sprawdzającym się w każdych warunkach. Cenowo terenówka ta nie stanowi wielkiego wyzwania. Nie jest też kosztowna w eksploatacji, za to niestety w przypadku awarii serwis może obciążyć budżet domowy.

Powiązane artykuły: